Što je psihoterapija?
Što je psihoterapija? Niste sigurni je li to za vas? Kada i kako se uopće obratiti terapeutu?
Potrebna vam je podrška u poteškoćama s kojima se susrećete, čuli ste za psihoterapiju ali niste sigurni je li to za vas? Možda vam se čini da to što vas muči i nije baš toliko veliko. Možda je netko podijelio s vama da je išao na psihoterapiju pa želite znati više o tomu? Ili ste uočili pozitivnu promjenu kod nekog vama poznatog i čuli da je to postigao uz podršku psihoterapije?
Ako su ovo neka od pitanja s kojima se susrećete nadam se da će vam tekst u nastavku pružiti neke odgovore.
Što je psihoterapija?
Psihoterapija je oblik stručne podrške koju možemo potražiti kada se u životu susretnemo s poteškoćama koje ne uspijevamo samostalno riješiti. Bilo da je riječ o intenzivnim emocijama (tuge ili žalosti koja ne prolazi, ljutnji koju teško kontroliramo, srama koji se javlja u socijalnim situacijama itd.), bilo da je riječ o visokoj anksioznosti, depresiji, poteškoćama u odnosima (partnerskim, poslovnim, prijateljskim), manjku motivacije, osjećaju nesigurnosti, nemoći, osjećaju besmisla…
Psihoterapija je proces tijekom kojeg upoznajemo svoje unutarnje mehanizme, istražujemo koji nam koriste a koji nam štete i uz podršku psihoterapeuta ih mijenjamo. Terapija nam pomaže i da razumijemo vlastita ali i tuđa ponašanja kao i obrasce u kojima se često zatičemo.
Za koga je ovakav oblik podrške?
Psihoterapija je za svakoga. Svatko se u životu može zateći u situaciji da zatreba ovakav oblik podrške. Bilo da poteškoće dolaze zbog vanjskih okolnosti kao što su npr. gubici (poput smrti, prekida veze ili braka, odbacivanja od strane okoline itd.), promjene (posla, mjesta boravka, načina života, životnih faza isl.) bilo zbog promjena unutar nas (cijeli spektar emocija s kojima se teže ili lakše nosimo: ljutnja, tuga, sram, bijes, strahovi) zatim depresija, anksioznost, problemi s hranom i težinom, nemanje motivacije, osjećaj nemoći, odgađanje itd. Poteškoće u odnosima. itd.
Kada se javiti psihoterapeutu?
Ako se susrećete s nekim od ovih poteškoća, psihoterapija vam može donijeti dobrobiti:
– čini vam se da problemi postaju veći iako ih uporno pokušavate riješiti
– manjka vam motivacije i čini vam se da ne uživate u životu
– vrlo se strogi i samokritični
– teško se nosite s neuspjehom
– teško se snalazite u društvenim situacijama
– osjećate se nemoćnim u puno životnih situacija
– proživjeli ste traumatsko iskustvo (bilo u ranoj dobi, bilo u odrasloj)
– roditelj ste i niste sigurni je li vam stil roditeljstva odgovarajući
– preplave vas obveze i na kraju odustanete
– teško kontrolirate ljutnju
– muči vas tuga i kada nema vidljivog uzroka za nju
– muči vas depresija ili visoka anksioznost
– prejedate se i imate problematičan odnos sa hranom
– odnosi su vam napeti, teško vam je osjetiti se blisko ili voljeno
Što vam još psihoterapija može pružiti?
Veliki broj klijenata se uključi u psihoterapiju zbog poteškoća s kojima se susreće. No, to ne mora biti jedini razlog. Na psihoterapiju nas može potaknuti i želja da bolje razumijemo sebe, da lakše ostvarimo životne ciljeve.
Kada bolje razumijemo sebe jača nam samopouzdanje i raste naša sposobnost da se nosimo s životom. Također, počinjemo živjeti punim plućima i uživati u odnosima i u životu. Psihoterapija ne nudi gotova rješenja nego pomaže izgraditi vještine koje pomaću u rješavanju postojećih i nošenju s budućim životnim izazovima.
Želite saznati više?
https://marinacounseling.hr/individualno-psihoterapijsko-savjetovanje/
Ili zakazati termin?
https://marinacounseling.hr/kontakt/
Psihoterapijski pravac po kojemu radim je transakcijska analiza